Powrót do strony głównej angielskiego bloga Speakingo

Angielski w Polsce: W jakich miastach najlepiej mówimy po angielsku ?

Organizacja English First organizuje coroczny ranking znajomości języka angielskiego na świecie. Badania prowadzi w 72 krajach. Dowiadujemy się z nich też kto zna angielski w Polsce.

Zastanawialiście się w jakich miastach angielski w Polsce ma się najlepiej?

W 2016 roku Polska była na dziesiątym miejscu w rankingu znajomości języka angielskiego na świecie. Co ciekawe jest to nasz najgorszy wynik od kilku lat, w 2014 byliśmy na miejscu szóstym.

Angielski w Polsce

Polska zna angielski!

Biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną w Polsce, miejsce w pierwszej dziesiątce jest powodem do dumy. Wyprzedzają nas w większości niewielkie państewka, które ze swej natury stawiać muszą na kontakty zagraniczne. My wyprzedzamy natomiast takie kraje jak Francja, Szwajcaria czy Czechy. Oznacza to, że znamy angielski w Polsce i rozumiemy wagę nauki tego języka, co dobrze wróży dla przyszłości kraju.

Badacze jasno odkryli, że znajomość angielskiego pozytywnie wiąże się z wysokością zarobków i poziomem życia. Działa tu mechanizm zamkniętego koła: mieszkańcy bogatych krajów uczą się angielskiego, a znajomość angielskiego sprawia, że ludzie stają się jeszcze bogatsi. Działa to zarówno na poziomie całych państw jak i na poziomie indywidualnym – ludzie o tych samych kwalifikacjach zawodowych, lecz znającyc angielski, na całym świecie, w tym w Polsce, po prostu zarabiają więcej.

W jakich miastach najlepiej mówimy po angielsku?

Najlepiej wypada Wrocław z 66.39 punktami, zaraz za nim Warszawa (63.34) i Kraków (62.79). Polska średnia to 61.49. Na kolejnych miejscach znalazły się Poznań (61.07), Łódź (59.75) i Bydgoszcz (55.46).

AngielskiMiastachPolski

Znajomość angielskiego w poszczególnych miastach Polski w 2016 roku

Jeśli chodzi o regiony, najlepiej po angielsku mówimy w centralnej i południowo-zachodniej części kraju.

Dwoma punktami w testach z angielskiego lepiej wypadły kobiety od mężczyzn. Co ciekawe, w obu przypadkach jest to o około 6 punktów lepiej niż europejska średnia!

Jednym słowem: angielski w Polsce ma się dobrze, ale zawsze może być lepiej. Kontynuuj naukę ze Speakingo, a wkrótce znajdziemy się na pierwszym miejscu!

Podobał Ci się tekst - podziel się nim z innymi!
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (54 głosów, średnia ocena: 4,97 )
Loading...